با عبور قطار از این پل از ترس سکته می کنید! + تصویر

خطرناک ترین پل قطار دنیا

سفر با قطار یکی از لذت بخش ترین سفرهاست که همه ما از آن خاطرات خوشی داریم. در اکثر کشورهایی که راه آهن و سفرهای ریلی رونق دارد، می توان پل های حیرت انگیزی را مشاهده کرد که برای عبور قطار از پرتگاه ها ساخته اند. جای دوری نرویم! همین پل ورسک خودمان که چند دهه پیش ساخته شده، هنوز هم به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایران شناخته می شود. اگر کمی شجاع باشید و سر خود را از پنجره قطار خارج کنید، چشم اندازهای بسیار زیبایی را می توانید از بلندای این پل ها مشاهده کنید. امروز ترسناک ترین و خطرناک ترین پل قطار دنیا را معرفی خوهیم کرد.

خطرناک ترین پل قطار دنیا

معرفی پل قطار گوتیک

پل قطار گوتیک (The Goteik Viaduct)، که در ناونقکیو (Nawnghkio) واقع شده است، یکی از بی نظیر ترین شاهکارهای مهندسی دنیا در برمه (Burma) است. این پل را دولت استعمار گر انگلستان در اوایل قرن بیستم احداث کرده است. گوتیک مرتفع ترین پل در میانمار (Myanmar) است و در سال ۱۹۰۰ که عملیات ساخت آن به اتمام رسید، به عنوان بلندترین پل قطار و طولانی ترین خط راه آهن دنیا شناخته می شد.

پل قطار گوتیک

خطرناک ترین پل قطار دنیا در مرکز کشور میانمار و حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق بزرگترین شهر ماندالای، بین دو شهر یین یو وین (Pyin U Lwin)، پایتخت تابستانی دولت استعماری انگلستان در برمه و شهر لاشیو (Lashio)، مهم ترین شهر شمال ناحیه شان (Shan) قرار گرفته است. دولت انگلستان این پل را به منظور افزایش تاثیر گذاری انگلستان در منطقه ساخته است. این پل شگفت انگیز، توسط شرکت بین المللی فولاد و کشتی سازی پنسیلوانیا ساخته شده است و در همان دوران به دلیل معماری بی نظیرش، سر و صدای زیادی در تمامی دنیا به پا کرد.

پل گوتیک، از ابتدا تا انتهایش ۶۸۶ متر طول دارد و به وسیله ۱۵ برج فولادی حمایت می شود. طبق گفته بسیاری از منابع محلی میانمار، این پل حدود ۲۵۰ متر از سطح رودخانه ارتفاع دارد. بر زیر پایه های این پل تونلی قرار دارد که درون آن یک رودخانه جریان دارد و این ارتفاع را از سطح رودخانه اندازه گیری کرده اند نه از سطح زمین. اما ارتفاع واقعی این پل از سطح زمین های اطراف را ۱۰۲ متر عنوان کرده اند.

عبور از خطرناک ترین پل قطار دنیا

هرچند که پل های بتنی و فولادی عظیم تری، قبل و بعد از خطرناک ترین پل قطار دنیا ساخته شده اند، ولی هیچ پلی را در دنیا به جز پل غول پیکر Lethbridge در کانادا نمی توان پیدا کرد که از نظر نوع معماری و پایه های فولادی به پای گوتیک برسد. پل لسبریج در کانادا، ارتفاعی مشابه پل گوتیک دارد ولی طول آن به مراتب بیشتر است و آن را هیولای معماری کانادا نامیده اند. پل جوزو (The Joso Bridge) در ایالت واشینگتون آمریکا، پل پوقکیپسی (The Poughkeepsie Bridge) در ایالت نیو یورک و پل قطار اصلی کینزوا (The Original Kinzua Viaduct) در ایالت پنسیلوانیای این کشور، تنها پل های پایه فولادی هستند که از نظر اندازه همانند پل قطار گوتیک هستند.

پل گوتیک همچنین در زمان تکمیلش، بلندترین ستون ها و پایه پل های دنیا را داشت. این پایه ها، ۹۷٫۵ متر از سطح زمین ارتفاع دارند. رکورد مرتفع ترین پل قطار دنیا در حا حاضر در اختیار پل قطار میلاوو (Millau Viaduct) با ۲۴۵ متر ارتفاع از سطح زمین های اطرافش است.

ترسناک ترین پل قطار دنیا

اگر می خواهید لذت قطار سواری بر بلندای خطرناک ترین پل قطار دنیا را تجربه کنید، باید از ایستگاه راه آهن شهر ماندالای یا شهر یین یو وین به سمت شهر شمالی ناونقکیو قطار بگیرید. پس از ۵ کیلومتر بر روی پل خواهید بود. عبور از این پل کاری بسیار هیجان انگیز است. گفتیم که پل هایی بلند تر و طولانی تر از این پل هم وجود دارند، پس چرا نام این پل را خطرناک ترین پل قطار دنیا گذاشته ایم؟!

تماشای مناظر اطراف از پل گوتیک

یک پل یا یک اثر باستانی؟!

پل گوتیک بیش از یک قرن قدمت دارد و در واقع یک عتیقه تمام عیار است! بسیاری از مردم عقیده دارند که قبل از سوار شدن قطار به منظور عبور از این پل وحشتناک، باید کفن خود را تنتان کنید! راننده قطار بر روی این پل سرعت خود را تا حد قدم زدن یک فرد معمولی کاهش می دهد، تا خدای نکرده در اثر حرکت قطار، پل بر روی رودخانه زیرینش فرو نریزد! جالب اینجاست که تمامی مردم هم از این قضیه آگاهند، ولی با اشتیاق سوار قطار این منطقه می شوند تا این ترس را تجربه کنند. عبور از این پل، حدود ۲۵ تا سی دقیقه طول می کشد. حرکت آهسته قطار بر بلندای این پل، این شانس را به عکاسان آماتور و حرفه ای می دهد تا از مناظر حیرت انگیز اطراف عکاسی کنند. بنابراین، در هنگام عبور از این پل، دوربین عکاسیتان را کنار نگذارید.

پل زیبای گوتیک

تمامی اطراف پل را جنگل های انبوه میانمار فرا گرفته اند. قدمت تاریخی پل، شکوه معماری این پل، ارتفاع زیادش از سطح زمین و درنهایت مناظری که مسافران در اطراف خواهند دید، پل قطار گوتیک را به عنوان یکی از مسیرهای اصلی توریستی و جاذبه های گردشگری این کشور مشهور کرده است. تنها مشکل اینجاست که برای تجربه لذت قطار سواری بر خطرناک ترین پل قطار دنیا باید کمی شجاع باشید. کمی که چه عرض کنم، خیلی شجاع باشید!